Hoppa till sidans innehåll

Resultatlista


DM Lång Värmland 2009, Klassresultatlista

2009-08-30


H21   11200 meter   16 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Jonas Leandersson OK Tyr 78:19
2 Jan Olm Kils OK 79:26
3 Johan Wikström OK Tyr 85:26
4 Johan Nordström OK Älgen 86:27
5 Per-Anders Bergman OK Tyr 87:03
6 Henric Brohede OK Tyr 87:06
7 Björn Beckius OK Tyr 97:12
8 Johannes Svensson OK Tyr 97:13
9 Fredrik Nordström OK Älgen 98:33
10 Lars-Olof Gävert Västvärmlands OK 114:17
Tobias Öström OK Tyr Ej godk.
Oskar Sibeck OK Tyr Ej start
Anders Lindberg OK Tyr Ej start
Karl Levin OK Tyr Ej start
Rickard Ericsson OK Tyr Ej start
Erik Råberg OK Tyr Ej start

H20   8800 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Johannes Norqvist Västvärmlands OK 93:50
2 Patrik Norlin OK Tyr 123:23
Adam Nyman Kristinehamns OK Ej godk.
William Hollowell OK Tyr Ej start

H18   7000 meter   5 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Jesper Öström OK Tyr 52:43
2 Alexander Moberg OK Tyr 58:06
3 Daniel Wikström OK Tyr 63:38
4 Tobias Beckius OK Tyr 90:24
Andreas Leandersson OK Tyr Ej godk.

D21   7000 meter   10 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Eva Albinsson OK Tyr 61:54
2 Malin Jonsson OK Tyr 65:03
3 Linda Take OK Djerf 65:44
4 Sofia Holmgård Kils OK 65:58
5 Linn Nilsson OK Tyr 66:48
6 Lisa Johansson OK Tyr 69:04
7 Åsa Zetterberg-Eriksson OK Djerf 70:02
8 Linnea Börjars Kils OK 72:53
9 Jane Forrest OK Tyr 94:12
Maria Brodin OK Tyr Ej start

D20   5500 meter   2 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Maria Westher OK Djerf 58:36
2 Hanna Johansson Skattkärrs IF 70:33

D18   5000 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 My Westlund OK Tyr 43:56
2 Sofia Levin OK Tyr 53:34
3 Josefin Bengtsson OK Tyr 57:08
4 Anna Brodin OK Djerf 60:24
5 Meret Gürtler OK Tyr 72:07
6 Elin Sandahl OK Tyr 74:29
Therese Westher OK Djerf Ej godk.
Maria Haglund OK Djerf Ej godk.
Linnea Martinsson OK Tyr Ej start

D10   2400 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Linda Gustafsson OK Tyr 23:50
2 Stina Lindberg OK Djerf 25:21
3 Elsa Holmgård Kils OK 27:25
4 Ella Nordström Kils OK 61:37

D12   2700 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Lovisa Martinsson OK Tyr 26:37
2 Malin Nyman OK Tyr 30:46
3 Kajsa Schöien-Fritiofsson OK Tyr 32:56
4 Tilda Andersson OK Tyr 36:34
Emma Bergman OK Tyr Ej godk.
Sara Gunnarsson OK Älgen Ej start

D14   3200 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Sanna Skoog Kils OK 31:08
2 Linnea Landfors Lustens OK 33:06
3 Malin Helgman OK Tyr 39:13
4 Anna Skoglund Kils OK 41:28
5 Elin Lindberg OK Djerf 43:13
6 Hanna Gustavsson OK Tyr 47:16
7 Klara Holmgård Kils OK 49:20
8 Sanna Stenholm Kils OK 50:20
9 Cecilia Boman Lustens OK 51:18

D16   4000 meter   8 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Amanda Jacobsson Degerfors OK 46:44
2 Anna Lundqvist Kils OK 47:57
3 Sandra Boman Lustens OK 48:12
4 Sofie Gustavsson OK Tyr 52:21
5 Lydia Martinsson OK Tyr 55:38
6 Jessica Levin OK Tyr 57:10
Sara Bergman OK Tyr Ej start
Malin Leandersson OK Tyr Ej start

D35   4400 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Anna Isaksson Forsgren OK Tyr 40:38
2 Kristin Johansson Västvärmlands OK 42:35
3 Anna Nordström OK Tyr 44:47
4 Agneta Gustavsson OK Tyr 50:32
5 Charlotte Holm OK Djerf 54:11
6 Erika Eriksson Skattkärrs IF 75:39

D40   3800 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Helena Svensson OK Tyr 36:55
2 Helen Skoog Kils OK 38:59
3 Ylva Olm Kils OK 47:05
4 Anette Bergman OK Tyr 48:18
5 Tina Helgman OK Tyr 50:17
6 Karin Nyman OK Tyr 53:53
7 Marie Alfredsson OK Tyr 57:51
8 Eva Martinsson OK Tyr 65:36
9 Anna Eriksson OK Älgen 65:53

D45   3800 meter   7 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Lottie Lindh OK Älgen 42:19
2 Catarina Högkvist OK Tyr 43:09
3 Ingrid Kensby OK Tyr 44:04
4 Tone Hollowell OK Tyr 46:51
5 Monika Wikström OK Tyr 56:18
6 Ann-Sofie Hultsved OK Tyr 64:02
Anna Weckner Westlund OK Tyr Ej godk.

D50   3400 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Elisabeth Öström OK Tyr 38:13
2 Mona Ordqvist Kils OK 39:53
3 Marit Axelsson Västvärmlands OK 45:15
4 Elisabeth Annersand OK Tyr 59:29
5 Lisbeth Celander Kristinehamns OK 63:27
6 Karin Mood OK Tyr 71:18

D55   3400 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Monika Djurberg OK Tyr 44:12
2 Eva Trangius OK Tyr 58:54
Karin Jansson OK Fryksdalen Ej godk.

D60   3400 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Lotta Råberg OK Tyr 45:22
2 Karin Creutzer OK Tyr 56:53
3 Eva Björkman OK Tyr 58:00
4 Inger Ljungström OK Djerf 62:05
5 Eva Höije OK Ravinen (Ej DM) 70:28
Gunilla Olausson OK Älgen Ej start

D65   2200 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Marianne Nilsson Lustens OK 54:28
2 Ulla-Britt Lundberg Lustens OK 61:22
Laila Olsson Åmotfors OK Ej godk.

H10   2400 meter   7 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Lukas Olm Kils OK 21:53
2 Jonathan Uller Kils OK 24:16
3 Eric Campbell Lustens OK 30:07
4 Erik Eriksson OK Älgen 36:53
5 Lukas Katvala OK Älgen 40:40
Olof Skoglund Kils OK Ej start
Petter Gunnarsson OK Älgen Ej start

H12   2700 meter   14 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Tom Campbell Lustens OK 23:26
2 Viktor Skoog Kils OK 25:08
3 Pontus Kullin OK Tyr 26:45
4 Filip Jacobsson Degerfors OK 27:31
5 David Risberg Skattkärrs IF 27:59
6 Johan Gustafsson OK Tyr 29:48
7 Andreas Uller Kils OK 31:55
8 Jesper Lindh OK Älgen 36:51
9 Elias Landfors Lustens OK 37:41
10 Elis Nordström Kils OK 38:25
11 Oskar Eriksson OK Älgen 50:06
12 Lars Brander Västvärmlands OK 58:09
Erik Gillberg Västvärmlands OK Ej godk.
Måns Olm Kils OK Ej start

H14   3700 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Emil Wikström OK Tyr 32:28
2 Jesper Kullin OK Tyr 35:35
3 Daniel Forslund Säffle OK 36:34
4 Martin Ericson OK Djerf 36:53
5 Magnus Brander Västvärmlands OK 56:27
Oskar Johansson Västvärmlands OK Ej start

H16   5000 meter   11 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Sebastian Ekman Västvärmlands OK 44:13
2 Anton Helgman OK Tyr 45:13
3 Pontus Öström OK Tyr 46:36
4 Oskar Svensson OK Tyr 48:38
5 Rasmus Mellqvist Västvärmlands OK 55:54
6 Måns Karlsson Filipstadsbygdens OK 56:40
7 Tobias Katvala OK Älgen 57:55
8 Fredrik Jansson Västvärmlands OK 62:04
9 Thomas Björkroth OK Djerf 91:30
Erik Danielsson Västvärmlands OK Ej godk.
Jesper Norqvist Västvärmlands OK Ej godk.

H35   7000 meter   11 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Tommy Johansson Västvärmlands OK 53:55
2 Martin Fogelberg Västvärmlands OK 55:55
3 Daniel Brohede OK Älgen 56:07
4 Mats Westerberg OK Tyr 64:56
5 Jonas Bergenfur OK Älgen 67:05
6 Matias Jonsson Skattkärrs IF 71:04
7 Peter Risberg Skattkärrs IF 76:05
8 Henrik Gustavsson OK Tyr 79:53
9 Mattias Karlsson OK Tyr 98:52
10 Patrik Nilsson OK Tyr 107:11
Magnus Källming OK Tyr Ej godk.

H40   6400 meter   12 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Joakim Mellqvist Västvärmlands OK 49:52
2 Magnus Nordström Kils OK 54:23
3 Pär Nyman OK Tyr 56:11
4 Anders Johansson Västvärmlands OK 57:25
5 Örjan Beckius OK Tyr 62:01
6 Mikael Eriksson OK Tyr 65:47
7 Mats Larsson OK Älgen 66:32
8 Stefan Eriksson OK Älgen 67:18
9 Lars Jacobsson Degerfors OK 72:35
10 Johan Örtqvist OK Tyr 77:56
11 Niklas Engvall Västvärmlands OK 87:13
Pelle Landfors Lustens OK Ej godk.

H45   5700 meter   14 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Leif Helgman OK Tyr 50:36
2 Lars Nyman Kristinehamns OK 51:14
3 Lars Andersson OK Tyr 53:32
4 Jan Brander Västvärmlands OK 55:18
5 Tom Hollowell OK Tyr 55:40
6 Per Högkvist OK Tyr 59:16
7 Mikael Kullin OK Tyr 61:57
8 Björn Engström Lustens OK 71:20
9 Leif Celander Kristinehamns OK 74:42
10 Bertil Johansson Kristinehamns OK 82:49
11 Mats Kensby OK Tyr 90:39
Magnus Kjellman Kils OK Ej godk.
Leif Skymberg IK Vikings OK Ej start
Fredrik Barrulf OK Tyr Ej start

H50   5500 meter   11 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Rolf Wikström OK Tyr 44:13
2 Lars P. Nordström Kils OK 46:26
3 Christer Skoog Kils OK 51:10
4 Thord Jansson Västvärmlands OK 54:21
5 Jens Beiron Skattkärrs IF 57:53
6 Mats Lindahl Västvärmlands OK 60:29
7 Thomas Gabrielsson Västvärmlands OK 69:21
8 Anders Alamaa IK Vikings OK 71:02
9 Jan Gustafsson OK Tyr 78:40
Håkan Ericson Västvärmlands OK Ej godk.
Lars-Olov Ericson OK Djerf Ej godk.

H55   5000 meter   7 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Paavo Ylikiiskilä OK Fryksdalen 48:15
2 Bengt Gruvberger OK Djerf 50:02
3 Lars-Erik Olsson OK Tyr 53:22
4 Bengt Svedjeby Skattkärrs IF 59:22
5 Per-Olof Linder OK Tyr 80:11
Mats Haglund OK Djerf Ej godk.
Bengt Carlsson Skattkärrs IF Ej godk.

H60   4400 meter   16 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Lars Granefelt OK Tyr 41:41
2 Kjell Eriksson OK Djerf 42:03
3 Christer Elfsberg Kristinehamns OK 46:36
4 Ingemar Ziljat OK Djerf 50:57
5 Börje Råberg OK Tyr 52:25
6 Thorbjörn Nilsson Västvärmlands OK 52:59
6 Per Ivermark Säffle OK 52:59
8 Jan Fogelberg Västvärmlands OK 53:46
9 Kjell-åke Ryen Filipstadsbygdens OK 55:52
10 Olle Borg Västvärmlands OK 56:39
11 Rudi Olvenmyr OK Tyr 57:10
12 Alf Börjars Kils OK 61:24
13 Jan Hylland OK Grane 63:52
14 Rune Klockare OK Tyr 66:59
15 Curt Pehrson Västvärmlands OK 71:10
Lars Christensen OK Djerf Ej godk.

H65   3800 meter   11 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Hans Persson OK Älgen 40:30
2 Yngve Johansson Kristinehamns OK 50:14
3 Lennart Mattsson Lustens OK 50:22
4 Lars-B Larsson OK Tyr 50:46
5 Lennart Höije OK Ravinen (Ej DM) 52:21
6 Kjell Andersson Skattkärrs IF 54:17
7 Kjell Brinkman OK Älgen 62:23
8 Gunnar Settergren OK Tyr 66:12
9 Bertil Eriksson OK Tyr 70:08
Per Ljungström OK Djerf Ej godk.
Lennart Lindberg Kristinehamns OK Ej godk.

H70   3800 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Nils Grann Kristinehamns OK 52:48
2 Rune Olsson Åmotfors OK 59:23
3 Rolf Gävert Västvärmlands OK 61:23
4 Rune Gårdh OK Älgen 65:00
5 Rolf Larsson Degerfors OK 70:36
6 Kjell Green Kils OK 75:00
Lennart Nordström Västvärmlands OK Ej godk.
Roger Larsson Västvärmlands OK Ej godk.
Villy Magnusson Kils OK Ej godk.

H75   2700 meter   7 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Nils Jansson Skattkärrs IF 36:20
2 Mellvin Nilsson Lustens OK 43:11
3 Gunnar Nyman OK Djerf 46:18
4 Lars Magnusson Kristinehamns OK 52:16
5 Bertil Lundberg Lustens OK 52:17
6 Arvo Hyvönen Skattkärrs IF 55:20
Valter Alamaa OK Grane Ej godk.

H80   2200 meter   6 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Sven-Erik Gustafsson Säffle OK 37:59
2 Berner Ivarsson Filipstadsbygdens OK 43:11
3 Gunnar Gustafsson OK Grane 49:17
4 Gunnar Andersson Västvärmlands OK 83:09
Åke Holin Västvärmlands OK Ej godk.
Roland Lundqvist Kils OK Ej start

INSK   2000 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid
Adam Örtqvist OK Tyr Godkänd
Anton Uller Kils OK Godkänd
Elsa Albinsson OK Tyr Godkänd
Isak Ahlqvist Skattkärrs IF Godkänd
Klara Johansson Västvärmlands OK Godkänd
Maja Örtqvist OK Tyr Godkänd
Mirja Backlund Västvärmlands OK Godkänd
Nora Holmgård Kils OK Godkänd
Stina Eriksson Skattkärrs IF Godkänd

U1   2000 meter   2 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Oskar Nyman OK Tyr 22:48
2 Johanna Katvala OK Älgen 38:10

U3   2700 meter   1 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Elis Berg OK Fryksdalen 40:53

Ö1   2400 meter   2 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Inger Hylland OK Grane 41:01
2 Majbritt Monsén Lustens OK 66:24

Ö2   2700 meter   3 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Leif Olsson Västvärmlands OK 42:05
2 Björn Björkroth OK Djerf 80:13
3 Leila Ekman Västvärmlands OK 89:33

Ö4   3000 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Per Thomas Hollowell OK Tyr 84:36
2 Ulf Widemark Västvärmlands OK 93:37
3 Karin Börjars Kils OK 112:57
Marianne Haglund OK Djerf Ej godk.

Ö5   4000 meter   7 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Tony Karlsson Filipstadsbygdens OK 39:29
2 Jelah Cruz OK Älgen 63:13
3 Anna-Märta Johansson Västvärmlands OK 68:23
4 Kristina Landfors Lustens OK 107:22
5 Kristina Persson Hälsokompaniet 107:32
Johan Celander Kristinehamns OK Ej godk.
Ingela Svensson OK Tyr Ej godk.

Ö7   2700 meter   9 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Ann Hyvönen Skattkärrs IF 36:11
2 Sven-Erik Brodin OK Djerf 36:50
3 Ulf Skoglund Kils OK 37:37
4 Jeanette Carlsson OK Älgen 44:17
5 Johanna Beiron Skattkärrs IF 57:30
6 Greg Campbell Lustens OK 59:51
7 Gunborg Brander Västvärmlands OK 60:35
8 Åke Dahl Västvärmlands OK 72:13
9 Peter Röjder Kils OK 79:51

Ö8   5000 meter   4 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Thomas Forslund Säffle OK 58:43
2 Jenny Nilsson Åmotfors OK 72:23
3 Anna Lena Oskarsson OK Fryksdalen 86:03
4 Leif Sahlin OK Tyr 116:42

Ö9   7000 meter   1 anmälda
Pl Namn Förening Tid
1 Robert Berg OK Fryksdalen 66:53


Skapad 2009-08-30 14:26:29 med OLA version 4.1.3
Uppdaterad: 30 AUG 2009 15:22 Skribent: Andreas Blomgren

Om OK Hierne

Vi är klubben som ingen vet varifrån vi kommer och med namnet som ingen kan uttala? Inte alls. Vi kommer från Koppom i västra Värmland, och Hierne uttalas "Järne". Vi har funnits sedan 1948.

 

Postadress:
OK Hierne - Orientering
Andreas Blomgren, Solberga Nolarstuga 1
67398 Koppom

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info